Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Kaple sv. Jana Nepomuckého – Písečná u Rybníčka – Valdštejn – Hrubý kámen – Letohrad. Délka trasy 14 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 16:55 hod. LEO+ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Zámecká zahrada – Letohrad. Délka trasy 7 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 14:55 hod. LEO+ČD. Ved. J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak
Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.
typ akce: Pražská pobočka KPP
PP Úpolíny u Kamenice
Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Staročeské muzeum Trusnov
Uhersko – Trusnov – Horní Jelení. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:45 hod. vlak ČD, návrat 15:22 BUS / 17:18 hod. BUS+ČD. Ved. P. Kožený. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Zprávy KPP
Zámeček: Sny a realita

Je to již pár let, co jsem se poprvé doslechl o existenci vily ?Zámeček?. Tu nechal v roce 1885 podle architektonického návrhu Františka Schmoranze staršího vystavět ostravský uhlobaron Jiří Larisch?Mönich.
Karel Moor a Pardubice - II. část

Při pobytu na pražské konzervatoři začal K. Moor mít zdravotní problémy klavírních virtuózů. Otékaly mu klouby rukou, cítil únavu a vyčerpání. MUDr. Eiselt mu doporučil přerušení studií. Jak Karel vnímal ztracený rok? ?Míval jsem chvílemi těžké duševní deprese , kdy náhlý konec se mi zdál jediným východiskem ze strašné situace.? Vzpomíná, že se procházel v poměrně malém pardubickém parku, protože v zimním počasí nebylo možné jít na oblíbenou Kunětickou horu. Zaujaly ho však ve městě jiné věci.
Stanislav Sucharda a Pardubice

V roce 1881 přišel studovat do Pardubic jeden z pěti dětí Antonína Suchardy ? Stanislav, který byl nejstarším ze sourozenců, a to Anny, Bohuslava, Vojtěcha a Miroslava.
Po stopách uměleckých odkazů Stanislava Suchardy

Bohdaneč ? hrobka Gočárových rodičů na hřbitově z r. 1904 od J. Gočára a Stanislava Suchardy Čáslav ? Farní kostel sv. Petra a Pavla (Kostelní náměstí). Kostel byl regotizován podle projektu Kamila Hilberta v letech 1908?11. Západní goticko?renesanční portál z r. 1537 byl doplněn reliéfem od Stanislava Suchardy.
Po stopách Suchardových děl v Praze

Na nábřeží proti Emauzům je náměstí Palackého s pomníkem slavného historika od Stanislava Suchardy z roku 1912 (za okupace byl odstraněn, po válce obnoven a znovu postaven v roce 1950.) Na Letné ? Z Bubenče pocházel Hanuš Schwaiger (1854?1912), malíř realistických krajin a lidových postav. Dolejší náměstí, kdysi bubenečská náves, kde bydlel v domě čp. 59/6, se dnes jmenuje Schwaigrovo náměstí.Blízko tu měl ateliér sochař Stanislav Sucharda. Bylo to v ulici dnes Suchardově v čp.628/8. V sousedství tohoto domu si Sucharda postavil nový dům podle návrhu architekta Jana Kotěry (1871?1923), a původní dům se stal domovem Suchardova bratra Vojtěcha, sochaře a řezbáře a jeho sestry Anny. V roce 1906 se k nim přistěhovala spřízněná rodina kladenského profesora Aloise Boudy se synkem Cyrilem, pozdějším malířem, grafikem a ilustrátorem. 1)
Vývoj krajiny na území mikroregionu Sdružení obcí pod Kunětickou horou

Vážení čtenáři, dovolte mi, abych Vás seznámil s další částí mé diplomové práce, kterou jsem sepsal na téma Environmentální dějiny mikroregionu Sdružení obcí pod Kunětickou horou od roku 1848. V minulém čísle tohoto sborníku jsem Vás ve stručnosti seznámil se současným stavem zdejší krajiny.
Vzpomínky ze života v Bohdanči

Při svém zájmu, týkajícím se starých zaniklých bohdanečských firem, jsem získal i mnoho materiálu, který se přímo k firmám a hospodářskému životu nevztahuje. Některé materiály jsou však nanejvýše zajímavé. Jedním z nich jsou i vzpomínky neznámého pamětníka v Bohdanči, které sahají až do roku 1864 a pokračují k novějším datům.Vzpomínky opsal Antonín Sekérka roku 1931. Vzpomínky jsou psány do starého školního sešitu (12 stránek). Existuje neúplný opis z mladší doby, pisatel se nepodepsal. Oba sešity jsou majetkem pana Oldřicha Heřmana, Pardubice, Bělehradská 320.
Kapitoly z dějin českého fašismu 36. část

NOF uspořádala 15. ledna 1938 v hotelu ?Zlatá štika? schůzi (povolenou výměrem Okresního úřadu v Pardubicích z 8.1.1938 čj. R 12/3 ai 1938). Jejím svolavatelem byl Josef Bareš mladší (bytem Pardubice, Rašínova ul. ? dn. J.Palacha 1039). Předsedal T. Kolář z pražského ústředí NOF (topič, bytem Praha XIV., Rostislavova ul. 22). Řečníkem byl tajemník NOF z Prahy Rudolf Krejčí (Praha I., Dlouhá ul. 25). Ten dementoval pravdivost zpráv o t.zv. vyrovnacím řízení s gen. Gajdou. Dále řekl, že čs. fašismus osvobodí českého člověka z nadvlády marxisticko?židovského kapitalismu. Židé mají podle něj rozhodující vliv ve světové politice a ve Společnosti národů. Hovořil o 7 cílech čs. fašismu.
Plukovník František Kaplan

Plukovník František Kaplan byl za 2. světové války příslušníkem čs. armády ve Velké Británii. Sloužil na vojenské radiové ústředně, která mj. zajišťovala kontakt s domácím odbojem. V této době mezi jeho nejbližší přátele patřil i četař Jiří Potůček. V pátek 9. června 2006 po příletu z Anglie přijel se svou paní do Pardubic, aby se u pomníku Jiřího Potůčka ? Tolara poklonil jeho památce a položil věneček z rudých květů vlčího máku. Doprovázel ho známý historik 2. světové války Jaroslav Čvančara. Pro plk. F. Kaplana to byla vůbec první návštěva na místech, kde Jiří Potůček po strastiplném útěku z Končin u Červeného Kostelce zemřel rukou protektorátního četníka. S pohnutím si vyslechl vyprávění o posledních dnech tohoto statečného příslušníka paravýsadku SILVER A, a odboji v Pardubicích.
Živelné pohromy v obci Zdechovice

Roku 1802 lehl popelem starý ode dřeva vystavený zámek a společně s ním i č. 51, které stálo poblíž pivovaru (str. 8). Na spáleništi byl vystaven zámek nový z kamene. Při požáru vyhořela celá ves ( kromě čtyř čísel). Tehdy stála většina domů v blízkosti zámku na návsi.